Portuguese Cup: results of round 1 and all qualifiers

The first round of the 2022/23 Portuguese Cup, which began on Friday, ended this Sunday, a day by which many matches happened, with the participation of groups from Liga 3, Campeonato de Portugal and representatives of associations. sections.

In a tie with a complete of 84 golf equipment within the area, 42 golf equipment competed within the second round, becoming a member of the 34 golf equipment that didn’t participate within the competitors. Waiting for these 76 marks, within the second round, are the 16 golf equipment of the II Liga, which have entered the stage of the competitors. 18 I Liga marks solely enter the third round.

FOLLOW-UP AND OVERALL:
(Note: and (+) earlier than the crew names the qualifiers; L3: Liga 3; CP: Campeonato de Portugal; D: Regional Representative):

– Friday, September 9:
(+) Alverca (L3) – Rio Maior (CP), 2-0
Lusitânia dos Açores (D) – (+) Praiense (CP), 2-2 (2-3 ap)

– Saturday, 10 Sep:
(+) Valadares Gaia (CP) – Willows (CP), 5-2
(+) Bragança (CP) – Monção (CP), 0-0 (2-1 ap)
(+) Esperança de Lagos (CP) – Trade and Industry (D), 2-0

– Sunday, 11 Sep:
(+) Gondomar (CP) – Rebordosa (CP), 1-0
(+) Pêro Pinheiro (CP) – Portomosense (D), 7-1
(+) Arronches and Benfica (CP) – Mosteirense (D), 2-0
(+) União da Serra (CP) – Pedrogão (D), 5-1
Alcains (CP) – (+) Sertanense (CP), 0-1
Marihense (CP) – (+) União de Leiria (L3), 0-1
(+) Benfica and Castelo Branco (CP) – Águias do Moradal (D), 8-0
(+) Sintrense (CP) – Fazendense (D), 1-0
(+) East (D) – Magdalene (D), 1-0
(+) Juventude Évora (CP) – (*1*) (L3), 3-0
Atlético Reguengos (D) – (+) Olhanense (CP), 2-5
(+) Serpa (CP) – Castrense (D), 3-0
(+) Sporting de Pombal (D) – União de Tomar (D), 1-1 (1-1 ap, 3-0 gp))
Lusitano de Évora (CP) – (+) Fontinhas (L3), 0-2
(+) Oriental Dragon (CP) – December 1 (CP), 1-1 (2-1 ap)
(+) Union of Santarém (CP) – Gavionenses (D), 1-0
Lusitano Vildemoinhos (D) – (+) Sanjoanense (L3), 0-3
Vinhais (D) – (+) Vianense (CP), 0-4
Santa Eulália (D) – (+) Tirsense (CP), 0-0 (0-1 ap)
(+) Dumiense (CP) – Brito (CP), 4-1
Maria da Fonte (CP) – (+) Merelinense (CP), 0-4
(+) Vilaverdense (L3) – Atlético dos Arcos (D), 3-1
Edge (D) – (+) Montalegre (L3), 0-5
(+) Camacha (CP) – Amarante (CP), 1-0
Freamunde (D) – (+) Joane (D), 2-3
(+) Fafe (L3) – Ribeira Brava (D), 5-0
(+) São João de Ver (L3) – Mortágua (CP), 7-1
(+) Marialvas (D) – Vila Cortez (D), 3-1
(+) Canelas 2010 (L3) – Régua (D), 2-0
Mêda (D) – (+) Nyanja (CP), 0-6
Alpendorada (CP) – (+) Walls (L3), 0-1
Leça (CP) – (+) Resende (CP), 1-1 (1-2 ap)
(+) Lajense (D) – São Roque (Azores) (D), 3-2
(+) Ferreiras (CP) – Culatrense (D), 2-0
(+) Varzim (L3) – Vila Meã (CP), 0-0 (2-1 ap)
(+) Oliveira do Hospital (L3) – Lusitânia de Lourosa (CP), 0-0 (1-0 ap)
(+) Felgueiras 1932 (L3) – Mondinense (D), 5-2

Not included within the second group:

Real Massamá (L3), Paivense (R), Angrense (CP), Olivais and Moscavide (R), Silves (R), São Martinho (CP), Castro Daire (CP), Vila Caíz (R), Loures (CP) , Olímpico Montijo (D), Recreativa de Lamelas (D), Machico (CP), Académica (L3), Belenenses (L3), Atlético (CP), Caldas (L3), Vasco da Gama (CP), Coruchense (CP) , Moura (D), Courense (D), Monte do Trigo (D), Vitória de Setúbal (L3), Águeda (D), Vigor Mocidade (D), Immortal (CP), Vasco da Gama Ponta Delgada (D), Anadia (L3), Pevidém (CP), Amora (L3), Vilar Perdizes (CP), Fabril Barreiro (CP), Guarda Desportiva (CP), 1.º de Maio (D), Rabo de Peixe (CP).

.

Leave a Comment

Your email address will not be published.